AKTUALNOŚCI

Aktywność fizyczna – sposób na dłuższą młodość

Sport to zdrowie... i nie tylko. Aktywność fizyczna pozwala dłużej zachować młody wygląd, niestety ta potężna zdrowotna broń jest poważnie zaniedbywana na całym świecie. Tymczasem regularny i umiarkowany wysiłek ruchowy potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, jak i skórę.

Brak ruchu - światowy problem

Statystyki są druzgocące - według badań przeprowadzonych przez WHO ponad 1/4 ludzi na całym świecie nie spełnia wymogów dotyczących zalecanej aktywności fizycznej. Wśród kobiet wskaźnik ten przekracza 30%. Organizm ludzki stworzony jest do ruchu - niedostarczenie jego regularnej dawki naraża nas na różne schorzenia, ale także szybsze starzenie się.

osoby uprawiające nordic walking

Aktywność fizyczna a uroda

Z wiekiem mięśnie systematycznie zaczynają tracić swoją objętość, a produkcja kolagenu spada. Krótko mówiąc, pogarsza się zarówno kondycja fizyczna, jak i stan naszej skóry. Jak możemy się temu przeciwstawić? Domowa pielęgnacja, zdrowa dieta, zabiegi medycyny estetycznej - to wszystko oczywiście podstawowe elementy dbania o młody wygląd naszej skóry, jednak nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej dawce ruchu.

Skąd wynika dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na urodę?

Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, co sprawia, że składniki odżywcze są szybciej dostarczane do komórek skóry oraz jest ona lepiej dotleniona. Wszystko to wpływa na funkcjonowanie fibroblastów, które z kolei odpowiedzialne są za produkcję kolagenu.

dziewczyna biegnąca o zachodzie słońca

Sport to także wydzielanie endorfin - nieprzypadkowo zwanych "hormonami szczęścia", zaś porządny wysiłek zapewnia lepszy sen. To oznacza, że aktywność fizyczna stanowi efektywną broń przeciwko stresowi oraz niedoborowi snu, które są wrogami zdrowego wyglądu naszej skóry. Powodują bowiem wydzielanie kortyzolu - hormonu wpływającego na wzrost poziomu cukru we krwi oraz rozkład kolagenu.

Co za dużo to niezdrowo

Wpływ aktywności fizycznej na urodę jest niezaprzeczalny, jednak warto mieć na uwadze, że przesadny wysiłek może odnieść skutek odwrotny do zamierzanego. Zbyt ciężki treningi wpływają na pojawienie się wolnych rodników - odwiecznego wroga młodego wyglądu, który niszczy włókna kolagenu. Jak zwykle bardzo ważny jest więc umiar. Intensywny trening to nasz przyjaciel, ale przeforsowywanie się niesie ze sobą negatywne konsekwencje.