INNE ZABIEGI

Kwas hialuronowy – wygładzanie, korygowanie zmarszczek

Stanowi naturalny składnik tkanki łącznej. Najwięcej znajduje się go w skórze, gdzie wytwarzany jest przez fibroblasty. Obok kolagenu stanowi on kluczowy składnik tzw. macierzy międzykomórkowej. Jest silnie higroskopijny i ma ogromną zdolność przyciągania cząsteczek wody. Dzięki niemu skóra, w której się znajduje pozostaje cały czas odpowiednio nawilżona i jędrna. Jest zabezpieczona przed wysychaniem, wiotczeniem i tworzeniem się zmarszczek.

Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie maleje co pociąga za sobą spadek nawilżenia, utratę sprężystości i pojawienie się pierwszych zmarszczek.

Podawany podczas zabiegów kwas hialuronowy jest wytwarzany wyłącznie metodami biotechnologicznymi na drodze fermentacji bakteryjnej.

Rozróżniamy kwas hialuronowy nieusieciowany, stosowany w mezoterapii i usieciowany wykorzystywany do wypełniania. Nieusieciowany, czyli naturalny kwas hialuronowy silnie nawilża skórę, ale podobnie jak nasz własny jest stosunkowo szybko metabolizowany w organizmie. Aby wydłużyć okres utrzymywania się kwasu w tkankach, poddaje się go chemicznej modyfikacji, czyli sieciowaniu. Proces ten powoduje chemiczne łączenie łańcuchów kwasu hialuronowego w trójwymiarową macierz, która jest bardziej odporna na działanie naturalnej  hialuronidazy (enzym rozkładający kwas hialuronowy) i może się utrzymywać w organizmie znacznie dłużej. Technologie sieciowania są różne i przeważnie chronione przez producentów patentami.

Dostępne na rynku preparaty kwasu hialuronowego różnią się od siebie jego zawartością, stopniem usieciowania, zastosowaną technologią sieciowania, właściwościami fizykochemicznymi, czasem utrzymywania się w organizmie oraz przeznaczeniem. Każda linia obejmuje kilka produktów o różnej gęstości , właściwościach i przeznaczeniu.

Usieciowany kwas podany do tkanek powoduje powiększenie ich objętości. Wstrzyknięty produkt wypełnia tkankę i unosi ją bądź niweluje zagłębienia np. zmarszczki lub bruzdy widoczne na skórze.

Kwas jako wypełniacz pozwala na uzyskanie pożądanego efektu z reguły już po jednym zabiegu. Bardzo często jest on wtedy podawany głęboko pod skórę. Stosuje się go do modelowania policzków, linii żuchwy, owalu twarzy, wypełniania okolicy skroni, doliny łez, powiększania okolicy kości jarzmowych, konturowania i powiększania ust, podniesienia opadniętych kącików ust, korekcji grzbietu nosa, likwidacji bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek „marionetki”, bruzdy   bródkowo-wargowej, wypełniania blizn zanikowych po trądziku lub urazach.

Efekty wypełniania tkanek kwasem usieciowanym utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy. Zależy to od zastosowanego preparatu, jego gęstości, głębokości podania i osobniczych cech pacjenta.

Niezdrowy tryb życia, palenie tytoniu, przesadne opalanie czy poddawanie się zabiegom powodującym rozgrzewanie tkanek (lasery, światło IPL) mogą znacznie skrócić czas utrzymywania się rezultatów.

Przeciwwskazania
  • choroba nowotworowa (w trakcie leczenia)
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym (w aktywnym okresie)
  • stany zapalne skóry w miejscu podania preparatu
  • ciąża, karmienie piersią
  • uczulenie na składniki preparatu
  • powstawania przerosłych blizn, keloidów
  • nierealne oczekiwania pacjenta co do jego spodziewanych efektów


Zalecenia przed zabiegiem  - nie zażywać aspiryny, magnezu, niesterydowych leków przeciwzapalnych na kilka dni przed zabiegiem

Zalecenia po zabiegu

  • przez okres 2 tygodni po wykonaniu zabiegu nie należy narażać się na działanie niskich temperatur, promieni słonecznych lub silnego ciepła (UV, sauna, łaźnia turecka)
  • zakaz korzystania z zabiegów kosmetycznych minimum 7 dni po zabiegu


Objawy niepożądane  
  • nadwrażliwość miejscowa (bolesna zapalne stwardnienia)
  • ziarniniaki (reakcja tkanek na ciało obce)
  • nacieki zapalne