INNE ZABIEGI

Nadpotliwość

W skórze człowieka znajduję się 2-4 mln gruczołów potowych.  Wyróżniamy gruczoły ekrynowe oraz apokrynowe, występują one w różnych obszarach ciała. Gruczoły ekrynowe są rozmieszczone na całym ciele i pełnią funkcję termoregulacyjną oraz wydalają toksyny. Pod pachami znajdują się gruczoły apokrynowe. Gdy pot apokrynowy jest rozkładany na powierzchni skóry przez bakterie, powstaje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Medycyna estetyczna wychodzi naprzeciw tego typu problemom. Zabieg polega na zablokowaniu gruczołów potowych pod pachami. Nie pociąga to za sobą żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Natomiast znacznie poprawia komfort i jakość życia. Efekt utrzymuje się około 6-12 miesięcy.

Pierwotna ogniskowa nadpotliwość, która dotyczy części dłoniowych i podeszew stóp oraz dołów pachowych może być skutecznie leczona miejscowymi injekcjami toksyny botulinowej, która może być z powodzeniem stosowana u większości pacjentów.

Toksyna botulinowa przemieszcza się do zakończeń nerwowych i hamuje przekazywanie impulsów z nerwów do gruczołów potowych. Toksyna zapobiega wydzielaniu neuroprzekaźnika (acetylocholiny), który jest odpowiedzialny za przewodnictwo impulsów. W ten sposób wydzielanie potu w sąsiadujących gruczołach ulega zmniejszeniu. Inne funkcje nerwów takie jak odczuwanie lub dotyk, pozostają nienaruszone.

Zabieg mający na celu usunięcie problemu miejscowej, nadmiernej potliwości przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w odpowiednie partie skóry.

W zależności od wielkości obszaru dokonuje się przeciętnie 20-30 wkłuć na jedną pachę oraz 25-40 wkłuć na dłoniach i stopach.

Działania niepożądane

  •    lokalny ból

  •    zaczerwienienie, opuchlizna tkanek

  •    siniaki

  •    objawy zwykle ustępują po 2-3 dniach

 

Przeciwwskazania

 

    schorzenia nerwów i mięśni (miastenia, zespół Lamberta-Eatona)

    zaburzenia krzepliwości krwi

    alergie na toksynę lub składniki

    zapalenia w okolicy objętej zabiegiem

    ciąża lub karmienie piersią

    przyjmowanie leków (leki rozrzedzające krew, niektóre antybiotyki)