Bieganie jest w modzie. Nic dziwnego, bo pomijając aspekt intensywnego wdychania zanieczyszczonego powietrza, taka aktywność niesie ze sobą całą masę korzyści - modeluje sylwetkę, wyrabia kondycję, poprawia samopoczucie. Okazuje się jednak, że nawet coś tak dla nas dobrego może mieć drugą stronę medalu. Mowa w tym przypadku o problemach skórnych związanych z długotrwałym wysiłkiem fizycznym, które nazywa się "twarzą biegacza" (z ang. "runner's face").
Czy sport postarza?
Na wstępie zaznaczmy, że pewne negatywne aspekty aktywności fizycznej absolutnie nie oznaczają, że powinniśmy zalęgnąć na kanapie przed telewizorem i całkowicie zrezygnować z ruchu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w pewnych sytuacjach,
przy intensywnym i długotrwałym wysiłku, nasza skóra może ucierpieć. Dlaczego tak się dzieje?
Ciężki trening cardio sprawia, że powstaje dużo niebezpiecznych dla skóry wolnych rodników. Do tego dochodzi intensywne odwodnienie oraz gromadzenie się pod skórą różnych szkodliwych substancji, jak kwas mlekowy czy moczanowy. W dodatku, ćwicząc spalamy tłuszcz i to nie tylko z pożądanych miejsc, ale także m.in. właśnie z twarzy, gdzie pełni on ważną rolę - wypełnia i napina skórę.
Wszystko to powoduje utratę elastyczności skóry oraz naturalnego owalu twarzy, pogłębienia się zmarszczek, słowem -
przyspiesza procesy starzenia.
Co robić, by uniknąć "twarzy biegacza"?
Na szczęście nie stoimy na straconej pozycji w walce z naturą i nie musimy odmawiać sobie przyjemności z uprawiania sportu. Wystarczy mieć na uwadze kilka ważnych zasad dotyczących właściwej pielęgnacji, diety, jak również samego treningu:
- Wysiłek jest dobry, ale z umiarem. Na początek może warto zrezygnować z bardzo długich sesji treningowych i nie katować swojego organizmu. Przykładowo, godzinny trening wystarczy, by zadbać o sylwetkę i ograniczyć zarazem negatywne działanie wolnych rodników.
- Przed wolnymi rodnikami pomogą uchronić nas także kosmetyki z przeciwutleniaczami, jak witamina C oraz E.
- Jeśli uprawiamy sport na powietrzu, bardzo ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV. Z kolei jeśli np. lubimy pobiegać w zimie, to chrońmy twarz przed niskimi temperaturami, stosując tłusty krem.
- Każdy sportowiec wie, jak ważna dla osiągnięcia pożądanych efektów jest dieta. Również w tym przypadku powinniśmy pamiętać o dostarczaniu organizmowi wartościowych składników odżywczych oraz o właściwym nawodnieniu.
- Znaczenie może mieć także to, jaki podczas treningów nosimy strój. Używana przez nas odzież powinna umożliwiać skórze oddychanie. Niewłaściwy dobór może potęgować zmiany skórne, jakie czasem pojawiają się po wysiłku (np. trądzik).
- Dobrym pomysłem będzie wizyta w gabinecie medycyny estetycznej. Mezoterapia odżywi i nawilży od wewnątrz skórę, zaś seria peelingów pomoże zwalczyć zmiany skórne.