AKTUALNOŚCI

Pielęgnacja anti-pollution – odpowiedź na smog?

Stale rosnący problem zanieczyszczenia powietrza oraz jego szkodliwego wpływu na skórę powoduje naturalną reakcję w postaci poszukiwania mechanizmów obronnych. Jednym z nich jest zyskująca na popularności pielęgnacja anti-pollution, która przestaje już być tylko trendem, a staje się powoli smutną koniecznością. Na czym polega?

Jak smog działa na skórę?

Zanieczyszczone powietrze to problem bardzo powszechny w polskich miastach, choć jego świadomość zaczęła się znacząco zwiększać dopiero w ostatnich latach. Smog jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, ma również negatywny wpływ na cerę. Cząsteczki pyłu są bardzo małe, nie mają więc problemu z przenikaniem do głębszych warstw skóry, gdzie sieją spustoszenie, przyspieszając procesy starzenia się.

chłopak w biegu na tle miasta w smogu

Anti-pollution - naprzeciw zanieczyszczeniom

Świadomość istnienia problemu niestety nie oznacza, że jak za dotknięciem magicznej różdżki, powietrze w naszym kraju stanie się czyste z dnia na dzień. Jednak potrzeba pomocy w walce ze smogiem doprowadziła do powstania nowego trendu w pielęgnacji skóry, nazwanego anti-pollution, który popularność zaczął zyskiwać już w 2015 roku, jednak początkowo głównie w Stanach Zjednoczonych i Azji. Jego celem jest walka z negatywnymi skutkami oddziaływania smogu na skórę poprzez stworzenie kosmetyków o odpowiednim składzie i właściwościach, które pozwolą na zneutralizowanie obecnych w powietrzu toksyn.

Pielęgnacja anti-pollution ma nie tylko chronić skórę przed wnikaniem wewnątrz cząsteczek pyłów, ale także zwalczać działanie wolnych rodników. Osobną kwestię stanowi umacnianie bariery ochronnej oraz stymulacja skóry do uruchamiania procesów regeneracyjnych.

Kosmetyki anti-pollution

Aby zrealizować tak ambitne cele, kosmetyki anti-pollution potrzebują odpowiednich składników. Wśród nich znajdziemy:
  • przeciwutleniacze (w tym witaminy młodości A, E i C),
  • filtry UV,
  • substancje filmotwórcze (chroniące przed odparowywaniem wody z naskórka),
  • składniki wzmacniające barierę ochronną naskórka (np. niacynamid),
  • anty-alergeny.

krem do pielęgnacji
Jak powinna odbywać się pielęgnacja anti-pollution? Przede wszystkim w trzech etapach: oczyszczeniu skóry z cząsteczek smogu (najlepiej zaraz po powrocie do domu), jej odbudowie oraz zabezpieczeniu przed działaniem obecnych w powietrzu toksyn. Niezwykle istotne jest także, abyśmy pamiętali o regularności i nie pomijali żadnego z tych trzech elementów. Pielęgnację skóry warto również wesprzeć uwzględnieniem antyoksydantów w naszej diecie.