AKTUALNOŚCI

Jak alkohol wpływa na urodę?

Bywa nieodłącznym elementem imprez przy różnych okazjach. Spożywany w znacznych ilościach ma jednak zgubny wpływ na naszą urodę. Alkohol, bo o nim mowa, lepiej pić z umiarem, jeśli nie chcemy wyglądać na dużo starszych, niż w rzeczywistości.

W pewnych sytuacjach, alkohol bywa sprzymierzeńcem naszej skóry. Jako składnik kosmetyków, pomaga uporać się z niektórymi dolegliwościami. Z kolei kieliszek czerwonego wina od czasu do czasu dostarczy nam cennych antyoksydantów. Jednak regularnie spożywany w dużych ilościach, alkohol ma negatywny wpływ na naszą urodę, przyspiesza procesy starzenia, a nawet osłabia włosy i paznokcie.

Alkoholowe problemy skórne

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w czasie zakrapianego przyjęcia częściej musicie odwiedzać toaletę? Wszystko dlatego, że nasz organizm traktuje alkohol jak toksynę. W efekcie próbuje ją zwalczyć, jednak do tego potrzeba sporej ilości wody. Naturalnym następstwem takiego działania jest odwodnienie organizmu - w tym skóry.

kobieta z kieliszkiem alkoholu
Pozbawiona odpowiedniego nawodnienia skóra musi borykać się z szeregiem problemów. Nie tylko gorzej się prezentuje, wykazując oznaki zmęczenia, ale także staje się bardziej wrażliwa i podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, jak gwałtowne zmiany temperatur czy mocny wiatr. Jakby tego było mało, skóra gorzej wchłania składniki zawarte w kosmetykach.

Alkohol nie tylko sprawia, że skóra gorzej się broni przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale wręcz może zaognić niektóre dolegliwości - na przykład trądzik różowaty. Podobnie ma się sprawa z cerą naczynkową. Alkohol rozszerza naczynia włosowate, co może doprowadzić do pojawienia się "pajączków".

Przedwczesne starzenie się

To nie przypadek, że osoby uzależnione od alkoholu wyglądają wyraźnie starzej, aniżeli sugerowałby to ich wiek. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, ma to istotny związek z problemem opisywanym kilka linijek wyżej. Odwodnienie organizmu idzie w parze z wypłukiwaniem cennych substancji, jak witaminy A i B, cynk czy kwas foliowy. W efekcie, szybciej zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Alkohol a włosy i paznokcie

Jeśli chodzi o urodę, to nie tylko nasza skóra nie lubi nadmiaru alkoholu. Cierpią także włosy i paznokcie. Główne przyczyny problemów to odwodnienie oraz niedobór cynku. Skutki? Słabe i wypadające włosy, rozdwojone końcówki. Rozdwajają się, a do tego łamią, również paznokcie.