AKTUALNOŚCI

Retinol, czyli co powinniśmy wiedzieć o witaminie młodości

Retinol oraz witamina A to określenia często używane zamiennie i choć nie są to do końca pojęcia tożsame, to faktycznie mają ze sobą wiele wspólnego. Retinol jest bowiem pochodną witaminy A, nie bez powodu nazywanej witaminą młodości. Czym jest ten niezwykle popularny składnik kosmetyków odmładzających i przeciwzmarszczkowych oraz jakie jest jego działanie?

Witamina młodości

Witamina A ma działanie opóźniające procesy starzenia, dlatego nazywana jest witaminą młodości. Wytwarzana jest z beta-karotenu, który dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Witaminę A można rozbić na związki o silniejszym działaniu, zwane retinoidami. Należy do nich retinol, najchętniej wykorzystywana w kosmetykach pochodna witaminy A.

młoda dziewczyna

Właściwości retinolu

Witamina młodości oddziałuje na naszą skórę na wiele sposobów. Już w początkowych fazach stosowania terapii retinolem można zaobserwować efekty w postaci odmłodzenia skóry dzięki jego złuszczającemu działaniu. W późniejszym czasie retinol dociera jednak także do głębszych warstw naskórka, sprawiając, że zwiększa się ilość fibroblastów, a co za tym idzie, wzrasta produkcja kolagenu oraz elastyny. Wszystko to prowadzi do spłycenia zmarszczek oraz sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna.

Retinol jest także skuteczny w walce z przebarwieniami. Pomaga budować nowe naczynia krwionośne, dzięki czemu komórki naskórka zostają lepiej dotlenione, a także jest skuteczny w pielęgnacji cery tłustej oraz eliminowaniu zmian trądzikowych.

Kosmetyki z retinolem

Regularne stosowanie kremów zawierających retinol może przynieść nam wiele korzyści. Warto jednak mieć na uwadze kilka faktów, które pozwolą w pełni cieszyć się efektami terapii witaminą młodości oraz uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.

krem do rąk
Przede wszystkim retinol w początkowej fazie stosowania może podrażniać oraz wysuszać cerę. Dobrym pomysłem może być więc stopniowe przyzwyczajanie skóry do jego obecności.

Ważne jest także stężenie retinolu w danym kosmetyku. Minimalna ilość to 0,25%, jednak do pielęgnacji takich miejsc, jak dekolt czy skóra twarzy stosuje się kremy o większym stężeniu retinolu, aniżeli np. w przypadku okolic oczu.

Ponadto retinol to substancja fototoksyczna - podatna na działanie promieni UV, co może prowadzić do podrażnień oraz przebarwień. Dlatego równolegle powinniśmy stosować krem z filtrem, a kosmetyki z retinolem nakładać na noc oraz przechowywać je tak, by nie były wystawione na światło.