Letnie upały to marzenie każdego urlopowicza. Czasem jednak zapominamy, że poza kilkoma tygodniami wypoczynku pełnego słonecznych kąpieli, mamy także długie miesiące okresu roboczego, który spędzamy często przed komputerem w biurze. Wtedy wysoka temperatura przestaje być przyjemnością, a staje się udręką. Najpowszechniejszym ratunkiem z gorącej opresji jest klimatyzacja. Jednak każdy kij ma dwa końce i to rozwiązanie niesie za sobą negatywne konsekwencje dla naszej skóry, która wymaga wobec tego specjalnej pielęgnacji.
Skutki działania klimatyzacji
Niższa temperatura w biurze ogólnie rzecz biorąc wpływa na nas pozytywnie - zwiększa poczucie komfortu, poprawia koncentrację. Mamy lepsze samopoczucie, przyjemniej nam się pracuje, jesteśmy więc efektywniejsi. Ma to jednak swoją cenę. Przede wszystkim,
klimatyzacja znacząco obniża wilgotność powietrza.
Co to oznacza dla naszej skóry?
W skrócie:
utratę wody. A wysuszona skóra szybciej się starzeje, traci elastyczność, łuszczy się i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. Traci także swoje właściwości ochronne, co oznacza obniżoną odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak wiatr, wahania temperatur czy różne zanieczyszczenia. Klimatyzacja szczególnie szkodliwa może być dla osób ze skórą wrażliwą, trądzikową bądź ze skłonnościami do alergii. Dostaje się także naszym włosom, które szybciej się przetłuszczają.
Wskazówki pielęgnacyjne
Jeśli jesteśmy skazani na częste i długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, warto podjąć dodatkowe kroki dotyczące pielęgnacji skóry. Co może się okazać szczególnie pomocne?
Nawilżanie - zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Podstawą są kremy z kwasem hialuronowym oraz gliceryną. Pomogą nawilżające maseczki oraz tonik po każdej kąpieli czy prysznicu. Obowiązkowo pijemy dużo wody. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do kilku filiżanek kawy dziennie, to miejmy na uwadze, że to także przyczynia się do odwodnienia organizmu. Ciekawym pomysłem może być zakup nawilżacza powietrza bądź takie domowe sposoby, jak postawienie miski z wodą przy biurku.
Pomoże również
wizyta w gabinecie medycyny estetycznej (
mezoterapia).
Spryskiwanie skóry wodą termalną - na oczyszczoną skórę, przed nałożeniem kremu. Po kilku sekundach wycieramy chusteczką. Woda termalna jest czysta i bogata w minerały, działa łagodząco, regenerująco oraz wzmacnia skórę. Pomoże zwłaszcza jeśli mamy suchą i wrażliwą cerę.
Jako że wysuszona skóra mocniej się łuszczy,
warto wykonywać regularne peelingi. Pielęgnację skóry narażonej na negatywne skutki przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu dobrze uzupełnić
działaniami regeneracyjnymi. Pomocne okażą się emolienty zawierające takie składniki, jak lipidy, kwasy tłuszczowe, ceramidy, pantenol czy oleje mineralne.