AKTUALNOŚCI

Kwas foliowy – czyli jak wzmocnić skórę od środka

Kojarzy się go głównie z suplementacją podczas ciąży ze względu na ograniczanie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych płodu, jednak kwas foliowy ma również szereg innych dobroczynnych właściwości, w tym dla naszej skóry. Dlaczego jest tak cenny oraz w jaki sposób możemy go dostarczyć naszemu organizmowi?

Kwas foliowy - jak wpływa na skórę?

Kwas foliowy (acidum folicum) to nic innego, jak witamina B9. Jego wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest złożony - odpowiada za wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa na mózg, układ nerwowy oraz pokarmowy, pobudza procesy produkcji czerwonych krwinek. Wpływa także na odpowiedni poziom homocysteiny we krwi, której nadmiar z kolei zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

liście szpinaku oraz sok ze szpinaku
Acidum folicum jest również ważny dla skóry. Odpowiednie zasoby kwasu foliowego poprawiają wygląd naszej cery i przyspieszają jej regenerację. Jest on polecany zwłaszcza osobom mającym problemy z trądzikiem, ponieważ częściowo zwalcza blizny oraz zapobiega pojawianiu się wyprysków.

Ze względu na swoje właściwości, kwas foliowy wykorzystuje się jako składnik kosmetyków regeneracyjnych.

Niedobór kwasu foliowego

Jeżeli dotychczas wymienione zalety acidum folicum nie brzmią przekonująco, to już efekty jego niedoboru powinny postawić kropkę nad "i". Kiedy w organizmie brakuje kwasu foliowego, pojawia się szereg problemów: procesy produkcji krwinek wyhamowują, podobnie jak odbudowa oraz wzrost komórek, pojawiają się zaburzenia trawienia.

Dla skóry oznacza to z kolei mniej więcej tyle, że znacznie trudniej będzie jej regenerować uszkodzone komórki.

Niedobór kwasu foliowego może przejawiać się takimi dolegliwościami, jak problemy z koncentracją, bezsenność czy uczucie zmęczenia.

Produkty bogate w kwas foliowy

Jak sama nazwa wskazuje (po łacinie "folium" oznacza "liść"), kwas foliowy znajdziemy przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych, jak szpinak, sałata czy kapusta. Sporo jest go w ciecierzycy, białej fasoli, pietruszce, brukselce, jarmużu, ale także np. w jajkach, wątróbce kurczaka czy orzechach włoskich.

talerz brukselki
Warto mieć przy tym na uwadze, że wchłanialność kwasu foliowego poprawiają witaminy z grupy B oraz witamina C. Po przeciwnym biegunie znajdują się z kolei takie czynniki, jak alkohol, światło czy wysoka temperatura.