Wielokrotnie piszemy o tym, jak ważne jest nawilżenie skóry - zwłaszcza o tej porze roku, gdy
intensywna ekspozycja na słońce wysusza naszą cerę. Jednak o ile zabiegi medycyny estetycznej (jak np.
mezoterapia) są w tej kwestii niewątpliwie bardzo ważne, to jednak nie powinniśmy zapominać o tak podstawowej sprawie, jak picie wody. Co się dzieje z naszym ciałem, gdy o tym zapominamy?
Ile wody powinniśmy pić?
Zalecenia na temat ilości wypijanej dziennie wody napotkać możemy różne - jedni twierdzą, że minimum to 2 litry dziennie. Inni, że powinniśmy pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Powstają nawet specjalne aplikacje mobilne, które mają nam przypominać o właściwym nawodnieniu, bo jakich wytycznych byśmy się nie trzymali, najważniejsze jest, by nie zaniedbywać tej kwestii i pamiętać o regularnym dostarczaniu naszemu organizmowi porcji wody.
Gdy pijemy za mało wody
Nic dziwnego, wszak woda stanowi nawet 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jeśli jednak pijemy jej za mało, nasz organizm zaczyna wysyłać nam pewne sygnały. Jakie zatem są objawy niewystarczającego nawodnienia?
- Skóra - niedostatecznie nawodniona jest sucha i traci swoją elastyczność. Widać to dobrze, gdy lekko się uszczypniemy - fałda skórna powinna szybko wrócić do naturalnego położenia. Jeśli tak nie jest, to prawdopodobnie brakuje jej wody. Odwodniona skóra jest również bardziej napięta.
- Samopoczucie - niedobór wody wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Typowymi objawami takiego stanu rzeczy jest rozdrażnienie, rozkojarzenie czy problemy z koncentracją. Gdy pijemy za mało wody, jesteśmy bardziej podatni na różne emocje. Odczuwamy zmęczenie i brakuje nam energii.
- Ból głowy - sięgasz po tabletkę? Lepiej się wstrzymać i spróbować wypić najpierw szklankę wody. Bóle głowy to bowiem częsty objaw odwodnienia.
Gdy pijemy za mało wody, możemy nabawić się także
problemów z trawieniem. Typowym objawem są również
suche oczy - można to zaobserwować po tym, że częściej wtedy mrugamy, co ma doprowadzić do nawodnienia oka. Poza tym, niedostateczna ilość wody spowodować może uczucie suchości w ustach, bóle stawów, podwyższone tętno czy nieświeży oddech.