AKTUALNOŚCI

Koenzym Q10 – naturalny eliksir młodości

Koenzym Q10 to mała cząsteczka, która występuje w komórkach naszego organizmu. Często natrafiamy na niego podczas czytania składników kosmetyków, ale czy wiemy, jakie właściwie spełnia funkcje? Dlaczego jest tak istotny oraz czy możemy uzupełnić jego zasoby z zewnątrz?

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10, inaczej zwany ubichinonem, to naturalny organiczny związek chemiczny, który występuje w mitochondriach. Jego rola w ludzkim organizmie jest niezwykle ważna - umożliwia on bowiem oddychanie tlenowe za sprawą zdolności przenoszenia elektronów. Koenzym Q10 bierze zatem udział w procesach powstawania energii, przyspiesza procesy metaboliczne oraz dotlenia komórki.

słoiczek kremu
Dlaczego jednak substancja biorąca udział w tak fundamentalnych dla ludzkiego organizmu procesach pojawia się np. w reklamach kosmetyków? Okazuje się, że koenzym Q10 wykazuje szereg działań wpływających na nasze zdrowie, ale i urodę. Przede wszystkim opóźnia procesy starzenia się skóry poprzez zapobieganie utracie zasobów kwasu hialuronowego. Jest doskonałym antyoksydantem, zwalczając wolne rodniki. Obniża poziom cukru, tak szkodliwego dla naszej skóry oraz zapobiega utracie składników odżywczych ze względu na korzystny wpływ na stabilność błony komórkowej. Koenzym Q10 przydaje się także latem, gdy chroni włókna kolagenu przez szkodliwym działaniem promieni UV.

Źródła koenzymu Q10

Koenzym Q10 powstaje wewnątrz ludzkiego organizmu, jednak możemy go także dostarczyć z zewnątrz. Jak już pisaliśmy, wykorzystuje się go jako składnik kosmetyków. Znajdziemy go w różnych kremach czy maskach odmładzających. Dużą zaletą takich produktów jest fakt, że łatwo przenikają do głębszych warstw naskórka. Inny plus - zwłaszcza dla posiadaczy cery wrażliwej - to fakt, że koenzym Q10 nie powoduje efektów ubocznych, jak zaczerwienienia czy podrażnienia skóry.

sardynki
Kosmetyki to jednak nie jedyna droga dostarczenia organizmowi koenzymu Q10. Inny sposób to właściwa dieta. Koenzym Q10 występuje w różnych produktach spożywczych, głównie pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jest rozpuszczalny w tłuszczach. Najlepsze źródła tego naturalnego eliksiru młodości to podroby i ryby (makrela, sardynka, łosoś). Znajdziemy go także w niektórych warzywach i owocach, jak jabłka, śliwki oraz szpinak, brokuły, jak również w olejach.

Warto jednak mieć na uwadze, że koenzym Q10 wykazuje wrażliwość na wysoką temperaturą, więc niewłaściwa obróbka żywności może powodować utratę istotnych jego ilości. Z tego powodu alternatywną opcją uzupełnienia niedoborów tej substancji jest suplementacja.