AKTUALNOŚCI

Jak dbać o włosy latem?

Miarą udanego urlopu jest to, czy wracamy z niego wypoczęci i zdrowi. Aby upewnić się, że tak będzie, powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację nie tylko naszej skóry, ale także i włosów, które o tej porze roku są szczególnie narażone na różne zagrożenia. Jak dbać o włosy latem, by po powrocie z wakacji nie mieć problemów z ich wysuszeniem lub matowieniem?

dziewczyna o ciemnych włosach na plaży

Letnie zagrożenia dla naszych włosów

O tym, jakie zagrożenia dla naszej skóry niesie ze sobą intensywna ekspozycje na promieniowanie UV oraz jak w ich obliczu zadbać o odpowiednią ochronę, już pisaliśmy. W natłoku informacji na temat kosmetyków do opalania łatwo zapomnieć jednak o włosach.

Tymczasem lato to bardzo niekorzystny okres dla naszych włosów - szkodzi im słońce, które niszczy ich zewnętrzną warstwę, ale nie tylko. Zagrożeniem jest także woda (zarówno słona, jak i chlorowana, w której kąpiemy się na basenie). Powinniśmy więc pamiętać o właściwej pielęgnacji włosów, mają na uwadze fakt, że im są silniejsze i bardziej nawilżone, tym lepiej zniosą działanie promieni słonecznych.

dziewczyna o jasnych bujnych włosach na słońcu

Jak dbać o włosy latem?

Jeśli zlekceważymy temat ochrony naszych włosów podczas wakacji, negatywne tego skutki odczujemy jesienią. Możemy jednak uniknąć przykrych konsekwencji, przestrzegając kilku istotnych wskazówek:

  • Za każdym razem, gdy wrócimy z plaży, powinniśmy umyć włosy oraz nałożyć na nie odżywkę.

  • Pamiętamy o stosowaniu preparatów ochronnych z filtrem - są one dla naszych włosów tym samym, co krem czy balsam dla skóry.

  • Korzystajmy z dobroci mgiełek do włosów - są to specjalne preparaty w aerozolu, które nie tylko chronią, ale także nawilżają włosy, zabezpieczając w ten sposób przed ich przesuszeniem.

  • Wskazówka dla osób farbujących włosy: latem stosujmy lepiej szampony koloryzujące zamiast farby. W dodatku dobrze jest zachować odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy farbowaniem, a wyjazdem na urlop (tydzień przed lub po). Warto przy tym pamiętać, że jasna pasma są szczególnie podatne na działanie promieni słonecznych, podczas gdy czarne i brązowe odcienie szybciej na słońcu tracą blask.