AKTUALNOŚCI

Jak sen wpływa na skórę?

Sen jest dla nas nie mniej ważny, niż oddychanie czy jedzenie i picie, a jego niedobór może nieść ze sobą poważne konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Problemy z wysypianiem się wpływają także na kondycję skóry. Dlaczego sen odgrywa tak istotną rolę w naszym życiu i do jakich wskazówek powinniśmy się zastosować, by należycie się wysypiać?

Jak sen wpływa na skórę?

Niedobór snu może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, co w konsekwencji zwiększa podatność organizmu na różne choroby. Pod względem psychicznym zaś, zwiększa objawy depresji, ale także przyczynia się do obecności stresu w naszym życiu, co - jak wiemy - ma negatywny wpływ na urodę.

dziewczyna podczas snu
A jak sen wpływa na skórę? Przede wszystkim, gdy śpimy, obniża się poziom kortyzolu - hormonu stresu, rozpoczynają się za to procesy regeneracyjne. Dodając więc dwa do dwóch, można dojść do prostego wniosku, że w wyniku niedoboru snu, nie produkujemy tyle kolagenu, ile powinniśmy, pogarszając elastyczność naszej skóry.

Dodatkowo, kortyzol powoduje zwiększanie objętości naczyń krwionośnych - w tym pod oczami, co może powodować pojawianie się cieni w tym obszarze. Zatem zanim wybierzemy się do gabinetu medycyny estetycznej celem pozbycia się oznak zmęczenia, najpierw przyjrzyjmy się naszej higienie snu - być może to tu leży przyczyna problemów.

Jak poprawić jakość snu?

Oczywiście, łatwo jest powiedzieć, abyśmy spali dłużej, gdy multum obowiązków zawodowych oraz prywatnych sprawia, że trudno znaleźć na wszystko czas. Warto jednak przyjrzeć się własnym nawykom i spróbować zastosować się do kilku wskazówek dotyczących higieny snu - należycie zregenerowani będziemy efektywniej radzić sobie z problemami, a i nasza skóra będzie wyglądać zdrowiej:

  • Kładź się spać wcześniej - organizm człowieka funkcjonuje w 24-godzinnym cyklu, który regulowany jest przez nasz wewnętrzny zegar, zwany rytmem dobowym. Oznacza to w tym przypadku tyle, że lepsze efekty osiągniemy, kładąc się o rozsądnej porze i wstając rano, aniżeli siedząc długo po nocy i odsypiając w dzień. Osoby prowadzące nocny tryb życia są wręcz bardziej narażone na różne choroby, takie jak cukrzyca typu drugiego. Reasumując, pójście do łóżka nawet o godzinę wcześniej niż zwykle, może przynieść bardzo duże korzyści.

  • Wyłącz urządzenia elektroniczne przed snem - najlepiej godzinę zanim położysz się spać (tak, telewizor i telefon też!). Wyświetlacze takich urządzeń tłumią produkcję melaniny, która jest hormonem pomagającym nam zasnąć.


  • komputer i telefon w łóżku

  • Nie pij alkoholu - o niszczącym wpływie alkoholu na skórę już pisaliśmy. Okazuje się jednak, że - wbrew pozorom - wcale nie pomaga on nam w wysypianiu się. Wynika to z faktu, że po spożyciu alkoholu dłużej przebywamy w głębokim śnie, kosztem bardziej kojącej fazy REM.

  • Pij ziółka - zamiast drinka, zaparzmy więc sobie herbaty ziołowej, która pomoże rozluźnić się przed snem.

  • Spróbuj medytacji - to kolejny sprawdzony sposób na zrelaksowanie się przed snem. Wystarczy, że wygospodarujemy nawet kilka minut wieczorem, żeby pomóc sobie w ten sposób w zaśnięciu.

  • Postaw na olejek eteryczny - okazuje się, że nasz zmysł węchu również odgrywa pewną rolę w temacie wysypiania się. Mieszanka olejków eterycznych może poprawić jakość snu.