AKTUALNOŚCI

Kwas hialuronowy – usieciowany czy nieusieciowany?

Z kwasem hialuronowym zapewne zetknął się każdy, kto miał cokolwiek do czynienia z medycyną estetyczną. Faktycznie trudno o substancję bardziej popularną w rozmaitych zabiegach upiększających. Jak to jednak możliwe, że kwas hialuronowy pojawia się zarówno w zagadnieniach związanych z rewitalizacją skóry, jak i gdy mowa jest o wypełniaczach? Wszystko dlatego, że występować on może w różnych formach: jako usieciowany lub nieusieciowany.

Kwas hialuronowy - naturalny składnik ludzkiego organizmu

Kwas hialuronowy to polisacharyd, który występuje naturalnie w naszych organizmach, np. w skórze właściwej, gdzie wiąże cząsteczki wody (jedna cząsteczka kwasu można wiązać nawet 250 cząsteczek wody!). Ale nie tylko. Znaleźć go można także w mazi stawowej, której jest zresztą głównym składnikiem, a nawet w gałkach ocznych.

kwas hialuronowy
Zastosowanie kwasu hialuronowego wykracza poza obszary medycyny estetycznej. Wykorzystuje się go bowiem także m.in. w ortopedii (leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów), otolaryngologii (regeneracja strun głosowych) czy okulistyce (produkcja kropli do oczu).

Podobnie jak w przypadku kolagenu, zasoby kwasu hialuronowego w naszej skórze z czasem zaczynają się wyczerpywać. Efekt? Coraz gorsze nawilżenie i pojawianie się zmarszczek. Z pomocą przychodzi uzupełnienie jego niedoborów w gabinecie medycyny estetycznej, gdzie dokładne zastosowanie kwasu hialuronowego zależy od tego, w jakiej formie występuje - usieciowanej oraz nieusieciowanej.

Usieciowany kwas hialuronowy

Gdy mowa o wykorzystaniu kwasu hialuronowego jako wypełniacza, to w grę wchodzi właśnie kwas usieciowany. Co to oznacza? Otóż chodzi o swoiste zagęszczenie poprzez połączenie cząsteczek kwasu, dzięki czemu organizm wolniej go metabolizuje. W efekcie kwas hialuronowy usieciowany po wstrzyknięciu w dany obszar dłużej się w nim utrzymuje - nawet do 12 miesięcy.

Z tego właśnie powodu kwas hialuronowy usieciowany to doskonały wypełniacz - sposób na bruzdy, zmarszczki czy cienie pod oczami, jak również środek wykorzystywany przy modelowaniu np. nosa lub ust.

kwas hialuronowy - modelowanie ust
Dodatkową zaletą takiego wypełniacza jest fakt, iż jest on w pełni naturalny, nie wywołuje więc trwałej zmiany, która byłaby nieodwracalna. Oczywiście, można to traktować jako minus - wszak kwas hialuronowy prędzej czy później zostanie wchłonięty, a ewentualny zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Nieusieciowany kwas hialuronowy

Każdy, kto poddał się kiedyś zabiegowi mezoterapii kwasem hialuronowym, otrzymał doskórnie jego nieusieciowaną formę, która cechuje się przede tym, że nasz organizm bardzo szybko ją metabolizuje. Nieusieciowany kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze znacznie krócej, niż usieciowany, bo zaledwie parę dni. Posiada jednak większe możliwości wiązania wody, wykorzystuje się go więc w zabiegach nawilżających oraz rewitalizujących.

Co prawda fakt, że nieusieciowany kwas hialuronowy ulega szybkiej degradacji wymaga zwykle wykonania serii zabiegów w krótkim czasie dla podtrzymania efektów, niemniej jest to doskonały sposób np. na powakacyjną pomoc skórze przesuszonej długotrwałą ekspozycją na słońce.