AKTUALNOŚCI

Pielęgnacja skóry nocą – dlaczego jest tak ważna?

Noc to czas odpoczynku oraz szansa na doładowanie bateryjek, by z impetem rozpocząć kolejny dzień pełen wyzwań. Jednak nie wszyscy uczestnicy zespołu zwanego ludzkim organizmem smacznie wtedy śpią. Gdy zapada zmrok, komórki naszej skóry dopiero biorą się do pracy, rozpoczynając procesy regeneracyjne, na które nie ma czasu w ciągu dnia.

Pielęgnacja skóry na okrągło

Myli się ten, który sądzi, że potrzeba pielęgnacji skóry mija wraz z chwilą, gdy kładziemy się wieczorem do łóżka. W rzeczywistości, zmienia się jej charakter. Dlaczego? Otóż, w ciągu dnia, nasza skóra jest zbyt zajęta zagrożeniami zewnętrznymi - jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie środowiska - by zająć się jeszcze procesami naprawczymi. Nocą podział komórek rusza jednak pełną parą, rośnie poziom hormonu wzrostu i skóra zaczyna się regenerować. Jednak analogicznie jak w ciągu dnia, tak i po zmroku potrzebuje ona naszego wsparcia.

śpiąca dziewczyna

Krem rano, krem wieczorem

Pielęgnacja skóra jest niezbędna zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, musimy jednak pamiętać, iż nie oznacza to wykorzystywania tych samych kosmetyków 24 godziny na dobę. Krem na noc powinien bowiem zawierać inne składniki. Wynika to stąd, iż w ciągu dnia potrzebujemy przede wszystkim ochrony, stawiamy zatem na filtr UV, substancje nawilżające i ochronne.

Inaczej ma się sprawa z kremem na noc. Jako że nie ma tutaj konieczności aplikowania rozmaitych składników ochronnych, kosmetyki te mogą zawierać mnóstwo wartościowych mikroelementów czy witamin. W efekcie, ich działania jest dużo mocniejsze, zaś krem dociera znacznie głębiej. Jest to o tyle istotne, że nocą komórki skóry efektywniej wchłaniają składniki odżywcze.

Podstawy nocnej pielęgnacji

Aby w pełni zadbać o dobre warunki dla regeneracji naszej skóry, warto pamiętać o kilka podstawowych sprawach. Przede wszystkim, w miarę możliwości oczywiście, staramy się zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość snu. Mile widziane jest przewietrzenie wcześniej sypialni. Przed snem dokładnie oczyszczamy skórę, nie nakładamy także zbyt grubej warstwy kremu. Pamiętamy przy tym o aplikacji kremu na skórę szyi, zaś na okolice oczu stosujemy specjalnie przeznaczone dla tego obszaru specyfiki.