AKTUALNOŚCI

Pielęgnacja skóry w zimne dni – na co zwrócić uwagę?

Pogoda za oknem nie rozpieszcza. Złota polska jesień przeplata się z niemal zimowymi temperaturami, pojawiają się pierwsze przymrozki, szaleje porywisty wiatr, a wszystko to towarzystwie opadów deszczu czy deszczu ze śniegiem. Takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają naszej skórze, dlatego o tej porze roku powinniśmy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Co szkodzi w zimne dni?

Warunki atmosferyczne typowe dla zimy negatywnie wpływają na kondycję skóry. Okres grzewczy obniża wilgotność powietrza, powodując wysuszenie naszej cery, co z kolei prowadzi do łuszczenia. Skórze szkodzi nie tylko niska temperatura, ale też jej częste wahania. Warto więc pamiętać nie tylko o właściwej pielęgnacji, ale także o tym, by nie skupiać się jedynie na twarzy, zapominając przy tym np. o dłoniach.

dziewczyna z golfem

Jak chronić skórę?

Kiedy temperatura za oknem spada do okolic zera stopni, a wiatr oraz deszcz zniechęcają wyjścia z domu, naszej skórze pomoże przestrzeganie kilku ważnych pielęgnacyjnych zasad:

 • Stosowanie odpowiednich kosmetyków

  Chodzi przede wszystkim o odpowiedni krem. Pamiętajmy, że o tej porze roku lipidowa bariera skóry znacznie się osłabia, dlatego należy zadbać o dostarczenie jej odpowiednich składników. Ważne jest także, ale stosowany specyfik zatrzymywał wodę w naskórku. Zwracamy uwagę na takie składniki, jak witamina A oraz E, jak również substancje nawilżające. Krem na zimne dni powinien być także tłustszy, aniżeli stosowane latem kosmetyki na bazie wody. Wbrew pozorom, powinien również posiadać filtr UV.
 • Unikanie gwałtownych zmian temperatur 

  zmarznięci wracamy do domu, lepiej jest powoli i stopniowo rozgrzewać skórę. Warto więc powstrzymać pokusę napicia się gorącego napoju czy też przystawiania rąk do nagrzanego kaloryfera. Kiepskim pomysłem będą także gorące kąpiele, które działają negatywnie na naturalną barierę ochronną oraz powodują wysuszenie skóry.

kobieta pijąca gorącą kawę

 • Regularne oczyszczanie skóry 

  Tak jak pisaliśmy, skóra o tej porze roku, pod wpływem nadmiernego wysuszenia, może zacząć się łuszczyć. Pozbycie się martwych komórek jest zatem bardzo ważne, by mogła się regenerować. Peeling raz w tygodniu powinien załatwić sprawę. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste stosowanie zabiegów złuszczających może mieć efekt odwrotny do zamierzonego.
 • Nawilżanie 

  To absolutna podstawa, tyle że w tym przypadku niekoniecznie mamy na myśli jedynie czynności dotyczące bezpośrednio naszej skóry. Warto bowiem zadbać także o odpowiedni poziom wilgotności pomieszczeń, w których przebywamy. Jak tego dokonać? Na przykład, kładąc naczynie z wodą na grzejniku, tudzież inwestując w nawilżacz powietrza.
 • Pielęgnacja dłoni oraz ust 

  Błędem jest ograniczanie pielęgnacji jedynie do skóry twarzy. Pamiętajmy o dłoniach oraz ustach, które są również bardzo narażone na negatywne skutki działania niskich oraz zmiennych temperatur. Regularne nakładanie kremu do rąk oraz stosowanie tłustej pomadki z filtrem UV to obowiązkowe elementy pielęgnacji skóry w zimne dni.