AKTUALNOŚCI

Przebarwienia posłoneczne – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Intensywne w kąpiele słoneczne lato pozostawia po sobie ładną opaleniznę, ale zdarza się, że także nieestetyczne pamiątki na skórze. Przebarwienia posłoneczne to częsty skutek uboczny ekspozycji na promieniowanie UV. Dlaczego powstają oraz jak możemy im się przeciwstawić?

Skąd się biorą przebarwienia posłoneczne?

Przyczyny powstawania przebarwień na skórze mogą być różne: zmiany hormonalne, uczulenia, trądzik. Najczęściej jednak są one wynikiem intensywnego opalania. Nadmierne wystawianie skóry na promieniowanie UV zaburza produkcję pigmentów skórnych, zwanych melaninami, w efekcie czego barwnik gromadzi się w jednym miejscu, doprowadzając do powstawania plam.

dziewczyna smarująca się kremem na plaży
Podatność na powstawanie przebarwień nie jest dla wszystkich taka sama - zależy m.in. od rasy czy uwarunkowań genetycznych. Przebarwienia posłoneczne pojawiają się zwykle w miejscach, które w największym stopniu wystawialiśmy na słońce i bywają bardzo trudne do usunięcia. Metoda ich zwalczania zależy od rodzaju oraz głębokości zmiany (może znajdować się w naskórku, ale także w skórze właściwej), a na ostateczny sukces wpływają indywidualne zdolności do regeneracji skóry.

Jak sobie radzić z przebarwieniami posłonecznymi?

Jesień to dobry czas na dokonanie dogłębnej ewaluacji naszej skóry pod kątem przebarwień pozostałych po lecie. Warto jednak zacząć od konsultacji z lekarzem, upewniając się, że u podłoża zaobserwowanych zmian skórnych nie leżą jakieś przyczyny zdrowotne.

Przebarwienia posłoneczne możemy rozjaśnić za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Popularną metodą jest stosowanie peelingów, które polegają na kontrolowanym złuszczaniu naskórka przy użyciu specjalnych preparatów. W efekcie wierzchnia warstwa uszkodzonych komórek skóry zostaje usunięta, a zastępują ją nowe, młodsze komórki.

opalająca się dziewczyna w okularach przeciwsłonecznych z kremem na nosie
W rozjaśnianiu przebarwień często stosuje się peelingi z wykorzystaniem preparatów Cosmelan oraz Dermamelan (nowsza wersja, zawierająca dodatkowo kwas salicylowy). Nie tylko rozjaśniają one przebarwienia, ale także hamują proces melanogenezy, czyli produkcji melanin, zapobiegając powstawaniu nowych plam.

Peelingi z użyciem preparatów Cosmelan i Demamelan są bezbolesne - zabiegi polegają na nałożeniu na skórę maski z preparatem, którą po kilku godzinach zmywamy w domu. Następnie przez kilka miesięcy stosujemy odpowiednią pielęgnację z zastosowaniem specjalnego kremu. Zanikanie przebarwień powinniśmy zaobserwować już po kilku tygodniach.