AKTUALNOŚCI

Urlop w egzotycznym kraju – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Letnia pogoda w Polsce wyjątkowo sprzyja w tym roku wakacyjnemu wypoczynkowi, wielu z nas jednak preferuje spędzanie urlopu za granicą. Szczególnie ekscytujące doznania oferuje wyjazd do egzotycznego kraju. Niestety, wraz z licznymi atrakcjami, czekają na nas także różne zagrożenia. O czym powinniśmy pamiętać, by uniknąć niemiłej pamiątki z egzotycznego urlopu?

Wiem co jem

Urlop w egzotycznym kraju to ryzyko kontaktu z różnymi niebezpieczeństwami, jak tropikalne wirusy czy bakterie. Co ważne, niekoniecznie uchroni nas przed tym nocowanie w dobrych hotelach. Dlatego powinniśmy sami przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

ananas w okularach na plaży

Przede wszystkim należy zważać na to, co jemy. Obowiązkowo powinniśmy unikać surowych owoców i warzyw, zwłaszcza tych, których nie można obrać ze skórki. Uważamy także na to, co pijemy - nasza woda powinna być z pewnego źródła. A skoro o tym mowa, to lepiej odmówić sobie przyjemności picia drinków z lodem - wystarczy, że woda, z której robiono kostki, okaże się zainfekowana i nieszczęście gotowe.

Niemniej, samej wody nie powinniśmy sobie odmawiać. Wręcz przeciwnie, pamiętajmy o regularnym nawadnianiu, grunt, żebyśmy byli pewni co do jakości pitej wody.

Ochrona przed słońcem

Podstawowych zasad dotyczących przebywania na słońcu powinniśmy przestrzegać zawsze. Jednak warto mieć na uwadze fakt, iż urlop w egzotycznym kraju wiąże się zwykle ze znacznie silniejszym działaniem słońca, w związku z czym, przebywanie na plaży w godzinach południowych jest tam szczególnie niebezpieczne i grozi poparzeniem, a nawet udarem.

dziewczyna na plaży

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Pamiętajmy, że urlop w egzotycznym kraju może się wiązać z obowiązkowymi szczepieniami, a niektóre z nich trzeba zrobić z pewnym wyprzedzeniem. Przykładowo, przeciw żółtaczce powinniśmy zaszczepić się już dwa miesiące przed wyjazdem. Innym przykładem jest żółta febra - szczepienia przeciw niej czekają turystów, którzy zamierzają wybrać się do Ameryki Południowej lub Afryki. Tutaj wystarczy dwutygodniowe wyprzedzenie.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że szczepienia obowiązkowe mają na celu przede wszystkim bezpieczeństwo epidemiologiczne danego państwa. By zadbać o własne zdrowie, powinniśmy każdorazowo zapoznać się z listą szczepień zalecanych w kraju, który zamierzamy odwiedzić.

komar na skórze

Uwaga na malarię

Osobnym tematem jest malaria. To najbardziej powszechna choroba krajów tropikalnych i największe zagrożenie dla turystów spędzających urlop w egzotycznym kraju. Co gorsza, póki co nie ma na nią szczepionki. Pierwotniaki wywołujące tę chorobę przenoszone są przed komary. Dlatego profilaktyka obejmuje przede wszystkim ochronę przed ukąszeniami tych owadów: stosowanie środków odstraszających komary oraz osłanianie ciała w porach, gdy atakują one najczęściej (czyli od zmierzchu do świtu). Warto także pomyśleć o profilaktycznym stosowaniu leków przeciw malarii.