AKTUALNOŚCI

Witamina E – naturalny przeciwutleniacz

Witaminy to małe cząsteczki, które pełnią w organizmie ludzkim niezliczone funkcje. Wśród nich jest też miejsce dla opóźniania procesu starzenia się skóry. Tutaj prym wiedzie witamina E, która dzięki swoim właściwościom znalazła szerokie zastosowanie także w kosmetyce.

Witamina młodości, witamina płodności - jeżeli jakąś cząsteczkę określa się takimi terminami, to musi być ona niezwykle ważna. Rzeczywiście, witamina E pełni niebagatelną rolę w prawidłowym rozwoju płodu u kobiet, jak również w procesie wytwarzania nasienia u mężczyzn. My jednak skupimy się na jej znaczeniu dla zdrowia naszej skóry.

Witamina E - opóźnij starzenie się skóry

Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jest zatem magazynowana w organizmie ludzkim, głównie w tkance tłuszczowej. Jej zastosowanie w kosmetyce wynika przede wszystkim z faktu, iż jest doskonałym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że przeciwdziała stresowi oksydacyjnemu, a co za tym idzie - opóźnia proces starzenia się skóry.

kobieta z bujnymi włosami w promieniach słońca

To jednak nie koniec zalet witaminy E. Poza działaniem antyoksydacyjnym, działa także na skórę nawilżająco, zapobiega powstawaniu przebarwień oraz przeciwdziała podrażnieniom czy stanom zapalnym. Chroni również przed promieniowaniem UV oraz zapobiega powstawaniu trądzika. Dzięki witaminie E nasza skóra będzie bardziej elastyczna, napięta i gładka.

Jednak nie tylko nasza skóra korzysta z dobroci witaminy E, ale także i włosy, które pod jej wpływem stają się bardziej lśniące i silniejsze.

Gdzie znajdziemy witaminę E?

Ogólnie rzecz biorąc witaminy charakteryzują się tym, że ludzki organizm ich nie wytwarza. Oznacza to tyle, że musimy je dostarczyć z zewnątrz. Na szczęście witaminę E znajdziemy ją w różnych produktach spożywczych. Najwięcej w olejach roślinnych (słonecznikowy, rzepakowy), oliwie z oliwek czy orzechach. Poza tym, witamina E występuje także w warzywach (brokuły, pomidory, szpinak, szczypiorek, pietruszka) i owocach (czarna porzeczka, awokado), oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak tłuste ryby, podroby czy jaja.

witamina e - oliwa i pomidory

Oczywiście, ze względu na swoje właściwości, witaminę E znajdziemy również w kosmetykach - wykorzystuje się ją w kremach, balsamach, maseczkach czy olejkach do opalania.