AKTUALNOŚCI

Kolagen – cała prawda o białku młodości

Pojawia się praktycznie w każdym artykule na temat odmłodzenia skóry, czytamy o nim w opisach zabiegów medycyny estetycznej, ale czy wiemy, czym w zasadzie jest kolagen i dlaczego pełni tak wielką rolę w opóźnieniu procesów starzenia się?

Kolagen jest białkiem i to wyjątkowo istotnym dla właściwego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Stanowi główny składnik niezwykle ważnej tkanki łącznej, która z kolej pełni rolę swoistego rusztowania naszego ciała - chroni narządy wewnętrzne, zapewnia im podporę i spaja inne tkanki. Tkanka łączna to także podstawowy element skóry.

Kolagen bierze udział w wielu procesach ludzkiego organizmu. Znajduje się w ścięgnach, chrząstkach, naczyniach krwionośnych, ale przede wszystkim w skórze właściwej.

dziewczyna z gładką skórą

Jak powstaje kolagen?

Kolagen występujący w skórze powstaje w komórkach zwanych fibroblastami. Przynajmniej w pierwszej fazie, gdy wytwarzane są krótkie białkowe włókna, które następnie - już nie w obrębie fibroblastów, a w przestrzeni międzykomórkowej - łączą się ze sobą, by ostatecznie stworzyć strukturę przypominającą sieć.

To właśnie ta sieć niezwykle mocnych włókien odpowiada za wytrzymałość naszej skóry.

Kolagen nie trwa wiecznie

W organizmie ludzkim stale dochodzi do zmian. Dotyczy to również skóry, w której na bieżąco zachodzą procesy naprawcze różnych mikrouszkodzeń. I tak to się odbywa mniej więcej do 25 roku życia. Potem bowiem zaczynamy systematycznie tracić zasoby kolagenu - średnio 1 procent rocznie. Coraz trudniej łatać więc wszelkie uszkodzenia w naszym skórnym rusztowaniu bez utraty jakości, gdy ubytki kolagenu przeważają nad jego syntezą.

To wtedy skóra zaczyna się starzeć. Pojawiają się zmarszczki, przebarwienia czy cellulit. Skutki utraty kolagenu odczuwamy jednak również w innych obszarach - np. w układzie odpornościowym.

Kolagen a medycyna estetyczna

Skoro już znamy funkcje, jakie w organizmie ludzkim pełni kolagen, to możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego jest nieodłącznie związany z medycyną estetyczną. Otóż, jeżeli pobudzimy fibroblasty do syntezowania nowego kolagenu, to przeciwdziałamy procesom starzenia, wynikającym z systematycznego ubywania naszego białka młodości. Krótko mówiąc, doprowadzamy do naturalnego odmłodzenia skóry. Dlatego tak wiele zabiegów estetycznych nakierowana jest właśnie na osiągnięcie tego efektu.

kobieta paląca papierosa

Jak spowolnić utratę białka młodości?

Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej to nie jedyny sposób na problem systematycznego ubywania kolagenu. Bardzo duży wpływ na tempo starzenia się ma tryb życia. Regularny wysiłek fizyczny oraz zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa. Ważne jest jednak także, by w miarę możliwości unikać najpoważniejszych wrogów kolagenu. Jego rozpad powoduje przede wszystkim kortyzol, czyli hormon stresu, ale także promieniowanie UV czy palenie papierosów. Warto jednak mieć na uwadze, że swoją rolę w tym procesie mogą pełnić również czynniki genetyczne.