AKTUALNOŚCI

Blizny zanikowe – skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?

Blizny, zwłaszcza te obecne w widocznych miejscach, mogą być źródłem dyskomfortu, a nawet kompleksów. Przyczyny ich powstawania są różne - od urazów, przez niewłaściwie zregenerowaną tkankę po zabiegach chirurgicznych, aż po trądzik lub ospę. W tym ostatnim przypadku mówimy o bliznach zanikowych. Jak możemy sobie z nimi poradzić?

Jak powstają blizny zanikowe?

Blizny tworzą się na drodze gojenia się rany, w wyniku uszkodzeń warstwy właściwej skóry. Gdy dochodzi tam do rozpadu włókien kolagenu, a synteza nowej tkanki odbywa się nieprawidłowo - tak że włókna kolagenu nie powracają do swej poprzedniej formy - wtedy powstają blizny zanikowe. To właśnie ma miejsce, gdy przechodzimy ospę lub cierpimy na trądzik.

dziewczyna zakrywająca twarz
Skala nieprzyjemnych pamiątek zależy jednak od tego, jak intensywny przebieg miały te dolegliwości. W pierwszej kolejności oczywiście chcielibyśmy się pozbyć blizn widocznych najbardziej, czyli tych występujących na twarzy czy dekolcie.

Zabiegi na blizny zanikowe

Całkowite usunięcie blizn zanikowych bywa trudne, ale ich znaczące zniwelowanie jest już jak najbardziej możliwe dzięki medycynie estetycznej. Jakie zabiegi okażą się tu pomocne?

  • Mezoterapia igłowa - skuteczna w spłycaniu blizn zanikowych metoda, która polega na wykonywaniu mirkonakłuć, pozwalających na wprowadzenie wewnątrz skóry substancji aktywnych. W efekcie dochodzi do stymulacji fibroblastów do produkcji nowego kolagenu.

  • Karboksyterapia - kolejny sposób na stymulację produkcji włókien kolagenowych, tyle że nieco inną drogą. W przypadku karboksyterapii kluczem jest dwutlenek węgla, który po wstrzyknięciu wgłąb skóry rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do powstawania nowych naczyń włosowatych. W efekcie blizny zaczynają stopniowo zanikać.

  • Kwas hialuronowy - używany w medycynie estetycznej jako usieciowany lub nieusieciowany, w tym pierwszym przypadku stosowany jest jako wypełniacz. I właśnie tę formę wykorzystuję się w walce z bliznami zanikowymi - wypełniając je.

  • Dermapen - odmładzanie przez nakłuwanie za sprawą specjalnego urządzenia przypominającego długopis to również sposób na blizny zanikowe. Wszystko dzięki systemowi pulsujących igieł, który pobudza skórę do uruchamiania procesów regeneracyjnych, a co za tym idzie - odbudowy skóry i niwelowania blizn.