AKTUALNOŚCI

Niebieskie światło a skóra – jak ekran smartfona wpływa na urodę?

Wpatrywanie się godzinami w ekrany smartfonów, komputerów czy innych gadżetów elektronicznych to w dzisiejszych czasach jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu lub też po prostu obowiązek wynikający z wykonywanej pracy. O tym, jak niebieskie światło emitowane przez te urządzenia wpływa np. na nasz wzrok, zapewne nie trzeba nikogo uświadamiać. Okazuje się jednak, że obrywa się także naszej skórze, która w wyniku jego oddziaływania zaczyna się szybciej starzeć.

Jak niebieskie światło wpływa na skórę?

Światło niebieskie, czyli blue light lub HEV (High Energy Visible Light) jest najbardziej podobne do promieniowania UV spośród wszystkich barw tęczy. Tyle że jego przenikalność do skóry jest znacznie większa. Światło niebieskie wyzwala duże ilości wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry, uszkadzając warstwę ochronną skóry oraz włókna kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się sucha, traci sprężystość oraz szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.

człowiek pracujący na laptopie
HEV to także większe ryzyko powstawania przebarwień, a nawet zachorowania na nowotwory (w wyniku uszkodzenia DNA w komórkach skóry).

Nie pomaga również fakt, że o negatywnym wpływie niebieskiego światła niewiele się mówi. W przypadku promieniowania UV świadomość jest znacznie większa, a kosmetyki wzbogacone o filtr SPF to już standard, czego nie można powiedzieć o ochronie przed HEV.

Jak chronić skórę przed światłem niebieskim?

Starzenie się skóry wywołane korzystaniem z urządzeń elektronicznych stało się zjawiskiem na tyle istotnym, że otrzymało swoją nazwę - digital aging (czyli "cyfrowe starzenie"). W odpowiedzi jednak na rosnącą skalę problemu, w kosmetologii pojawił się nowy trend, dzięki któremu na półkach sklepów możemy napotkać produkty specjalnie przygotowane pod tym kątem, posiadające filtr HEV, a nawet chroniące przed wszystkimi czterema rodzajami promieniowania jednocześnie (UVA, UVB, HEV oraz IR, czyli podczerwień).

dziewczyna w ciemności wpatruje się w smartfon
Pielęgnację nastawioną na ochronę przed niebieskim światłem warto uzupełnić codziennym stosowaniem kosmetyków bogatych w przeciwutleniacze, jak witaminy C, B3, E, co pomoże nie tylko w kontekście HEV, ale także np. szkodliwego działania smogu.

Oczywiście pomożemy sobie także poprzez ograniczenie czasu spędzanego na wpatrywanie się w ekran smartfona, komputera czy telewizora, a przynajmniej nie róbmy tego w ciemnym pomieszczeniu, co dodatkowo może wpłynąć na problemy ze snem.