AKTUALNOŚCI

Technologiczna szyja, czyli jak nabawić się zmarszczek od smartfona

Wzrok wlepiony w ekran smarftona to znak obecnych czasów - termin "look down generation" (pokolenie patrzące w dół) nie wzięło się znikąd. Jednak zbyt częste przybieranie pozycji z głową opuszczoną w dół nie jest naturalne dla naszego organizmu i może wywołać przykre konsekwencje dla zdrowia i urody, takich jak powstawanie charakterystycznych zmarszczek na szyi. Stąd właśnie wzięło się określenie "technologiczna szyja" (tech neck).

Jak powstaje technologiczna szyja?

Fakt, że częściej niż w gwiazdy patrzymy w ekran smartfona zdecydowanie nie jest dla nas korzystny. Więcej się garbimy, więc pogarsza się postawa naszego ciała, a zmiany z biegiem czasu tylko się pogłębiają. Prowadzi to także do dolegliwości bólowych czy usztywnienia karku. Cierpią również oczy - światło emitowane przez urządzenia mobilne zbiera swoje żniwo. Wreszcie, nadmierne wpatrywanie się w dół postarza nas, przyspieszając powstawanie zmarszczek na szyi.

technologiczna szyja dziewczyna spogląda w dół na ekran smartfona
Bez wątpienia nie pomaga również to, że skóra szyi jest wyjątkowo cienka i delikatna, posiada mniej tkanki tłuszczowej, kolagenu czy elastyny, szybciej się więc starzeje i bardziej niż inne obszary ciała zdradza nasz wiek. Od ciągłego opuszczania głowy skóra szyi częściej się marszczy, co prowadzi do powstawania charakterystycznych bruzd i zmarszczek, zwanych obręczami Wenus. To jednak nie wszystkie objawy technologicznej szyi, nabawić się możemy bowiem także drugiego podbródka, opadających policzków czy zmarszczek na dekolcie.

Znamienny jest również fakt, że tego typu problemy dopadają coraz młodszych ludzi, właśnie w wyniku częstego korzystania z urządzeń mobilnych. Problemy związane z technologiczną szyją nasilają jednak również: nadmierna ekspozycja na słońce, palenie papierosów czy brak ruchu.

technologiczna szyja kobieta robi notatki spoglądając na smartfona

Jak odmłodzić skórę szyi?

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z technologiczną szyją jest oczywiście profilaktyka. Ważne jest jednak także, by nie czekać zbyt długo z reakcją, gdy zaobserwujemy pierwsze zmarszczki na szyi, bowiem głębokie obręcze Wenus są już bardzo trudne do usunięcia. Z płytszymi bruzdami poradzić sobie powinniśmy za pomocą zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej czy nici liftingujących. Skutecznym sposobem na odmłodzenie skóry szyi jest także osocze bogatopłytkowe.

Efekty wzmocnią terapie łączone - powyższe zabiegi warto wykonywać w połączeniu np. z peelingami czy laseroterapią.