AKTUALNOŚCI

Linie marionetki – skąd się biorą, jak z nimi walczyć?

Permanentnie smutny wyraz twarzy to nie jest widok, jaki chcielibyśmy oglądać codziennie w lustrze. Niestety, do tego prowadzą właśnie linie marionetki, czyli charakterystyczne zmarszczki, które pojawiają się w okolicach ust zwykle po 40 roku życia (choć czasem i szybciej). Jak powstają takie bruzdy oraz czy istnieje sposób na pozbycie się ich?

Jak powstają linie marionetki?

Linie marionetki zaliczają się do zmarszczek grawitacyjnych, czyli takich, które pojawiają się z wiekiem w wyniku działania przyciągania ziemskiego. Zmarszczki marionetkowe występują na dolnej części twarzy, w okolicach ust, od kącików aż do podbródka. W ich wyniku wyglądamy, jakbyśmy byli smutni, ponurzy czy niezadowoleni, nie wspominając o efekcie postarzania.

kobieta ze zmarszczkami wokół ust
Powstawanie linii marionetki to naturalny efekt procesów starzenia się skóry, która z wiekiem traci swoją elastyczność, stając się coraz bardziej podatna na działanie grawitacji. Systematyczne osłabianie się rusztowania naszej skóry prowadzi do pojawiania i utrwalania się zmarszczek.

Cały proces możemy niestety sami przyspieszyć - głównie poprzez niewłaściwą pielęgnację skóry, niezdrowe odżywianie czy nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Profilaktyka zatem obejmować będzie unikanie używek (alkohol, nikotyna), dietę bogatą w witaminy (A, E, C), ochronę przeciwsłoneczną czy unikanie błędów w dbaniu o cerę. Niemniej nie będziemy w stanie całkowicie uniknąć powstania zmarszczek marionetkowych.

Sposoby na zmarszczki smutku

Walka z liniami marionetki nie jest łatwa i własnymi siłami raczej sobie niestety nie poradzimy. Jednak z pomocą medycyny estetycznej możemy liczyć na dobre efekty. Drogi do wyboru mamy w gruncie rzeczy dwie - wypełnienie bruzd lub wstrzyknięcie toksyny botulinowej.

uśmiechnięta dziewczyna
Botoks działa tutaj w taki sposób, że mięsień, do którego dociera, zostaje unieruchomiony, w wyniku czego zmarszczki ulegają wygładzeniu. Zabieg jest szybki i praktycznie bezbolesny, a efekty utrzymują się nawet powyżej pół roku. Później zabieg można powtórzyć.

Druga opcja to zastosowanie wypełniacza - tutaj wykorzystuje się najczęściej usieciowany kwas hialuronowy, którego podanie nie tylko spłyca bruzdę, ale także ujędrnia skórę poprzez stymulację produkcji nowego kolagenu. Kwas hialuronowy naturalnie występuje w naszej skórze, a jego zdolność wiązania cząsteczek wody sprawia, że z biegiem czasu jego działanie jest coraz bardziej widoczne.