AKTUALNOŚCI

Zmarszczki grawitacyjne – czym są, jak z nimi walczyć?

Powiadają, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Można by jednak dodać tutaj więcej pojęć - np. grawitację! Przyciąganie ziemskie działa na nas przez cały czas, odciskając piętno na skórze, która z biegiem lat traci swoją elastyczność. W efekcie powstają zmarszczki grawitacyjne. Jak z nimi walczyć?

Jak powstają zmarszczki grawitacyjne?

Zmarszczki to naturalny efekt starzenia się organizmu, istnieją jednak różne ich rodzaje, a co za tym idzie - sposoby przeciwdziałania im. Przykładowo, zmarszczki mimiczne powstają w wyniku ruchu mięśni twarzy, zwykle mniej więcej po 25 roku życia.

Ze zmarszczkami grawitacyjnymi sprawy mają się nieco inaczej. Pojawiają się nieco później, ale są znacznie głębsze niż zmarszczki mimiczne. Dlaczego powstają? Otóż z biegiem lat skóra zaczyna tracić zasoby kolagenu, przez co staje się coraz mniej sprężysta, a w konsekwencji bardziej podatna na działanie przyciągania ziemskiego. Stopniowo opada więc ku dołowi, zniekształcając nasz naturalny owal twarzy.

zmarszczki grawitacyjne

Profilaktyka sposobem na opóźnienie powstania zmarszczek

Odpowiednia pielęgnacja oraz tryb życia w młodości mogą opóźnić powstanie zmarszczek grawitacyjnych. Zaprocentować może zwłaszcza regularna aktywność fizyczna, która pomoże utrzymać mięśnie w dobrej formie i dotleni poszczególne tkanki. Ważne jest także stosowanie kosmetyków dostosowanych do naszego typu skóry oraz unikanie używek takich jak papierosy, które przyspieszają starzenie.

Zmarszczki grawitacyjne w gabinecie

Niestety, działając w pojedynkę, możemy jedynie opóźnić powstanie zmarszczek grawitacyjnych. Ich całkowite usunięcie możliwe jest jedynie przy pomocy profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych sposobów na zmarszczki grawitacyjne należą:

  • Kwas hialuronowy - naturalnie występujący w skórze, działa dwojako: z jednej strony pełni funkcję wypełniacza (np. przy zabiegu wolumetrii, który przywraca objętość oraz kontury twarzy), z drugiej - stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, przywracając skórze elastyczność.

    zmarszczki mimiczne

  • Nici liftingujące - to świetny sposób na podniesienie tkanek i przywrócenie naturalnego owalu twarzy. Nici liftingujące tworzą swoiste rusztowanie dla opadającej skóry, wzmacniając ją i dodając sprężystości, a przy tym - podobnie jak kwas hialuronowy - przyczyniają się do powstawania nowych włókien kolagenu. Nici liftingujące nie wymagają użycia skalpela, a same w skórze zostają po pewnym czasie wchłonięte.