AKTUALNOŚCI

Witamina K – dla cery naczynkowej i nie tylko

Jeśli zależy nam na zdrowiej i pięknej skórze, w witaminowym abecadle nie powinno zabraknąć witaminy K, która ze względu na swoje właściwości jest szczególnie korzystna dla osób z cerą naczynkową, wykazuje jednak również szereg innych, cennych dla naszej cery, zalet. Na czym polega wartość witaminy K oraz w jakich produktach ją znajdziemy?

Witamina K - zapomniany element witaminowego alfabetu

Choć witamina K nie jest tak popularna, jak witaminy A, C, D oraz E i znacznie rzadziej się o niej mówi bądź pisze, tym niemniej nie należy lekceważyć jej znaczenia. Wpływa ona bowiem bardzo pozytywnie na kości, układ sercowo-naczyniowy, mózg, a także właśnie na skórę.

witamina k miska szpinaku
Organizm ludzki częściowo sam pokrywa zapotrzebowanie na witaminę K na drodze syntezy w jelicie grubym. Pozostałą potrzebną porcję musimy jednak dostarczyć sobie sami, wraz z pożywieniem. Gdzie ją znajdziemy? Przede wszystkim w zielonych warzywach, takich jak szpinak, sałata, jarmuż, botwinka, brokuły. Poza tym znajduje się ona także w dojrzewających serach, wątróbce czy jajach, jak również w niektórych owocach (awokado, rabarbar, kiwi, truskawki).

Znaczenie diety bogatej w witaminę K wzrasta zwłaszcza w obecnych czasach, z racji często występujących zaburzeń flory bakteryjnej jelit.

Warto mieć na uwadze, że witamina K należy do związków rozpuszczalnych w tłuszczach - nie rozpuszcza się zatem w wodzie.

witamina k awokado oraz zielone warzywa

Witamina K a zdrowa cera

Dobroczynny wpływ witaminy K na skórę wynika przede wszystkim z jej roli w regulowaniu krzepliwości krwi. W ten sposób ogranicza powstawanie siniaków czy popękanych naczynek. Jej właściwości łagodzące są więc szczególnie przydatne dla osób z cerą naczynkową.

Poza tym witamina K wspomaga procesy regeneracyjne skóry oraz wzmacnia jej naturalną barierę. Może pomóc także w przypadku podrażnień wywołanych działaniem promieni słonecznych.

Witaminy K to częsty składnik kosmetyków przeznaczonych dla osób z cerą naczynkową lub cierpiących na trądzik różowaty. Kosmetyki z witaminą K stosuje się także przed oraz po zabiegach medycyny estetycznej, ponieważ pomagają skórze się zagoić.